1291697

Mästerstyckeskåp, för Mathias Wilhelm, Stockholm 1755, Rokoko.

Mästerstyckeskåp, för mathias wilhelm, stockholm 1755, rokoko.

Ritningen daterad 28 jan 1755. Fanerat i valnöt. Rundade hörn med dekor av korintiska kapitäl. Beslag och listverk av mässing. Två lådor, ett dörrpar därbakom tre lådor och tre hyllplan. Höjd 218, längd 177, bredd 69 cm. Nyckel medföljer

Utropspris:

75 000 - 100 000 SEK

7 367 - 9 823 EUR

Klubbat pris:
70 000 SEK
Tilläggslista

Höjd 218, längd 177, bredd 69 cm.

Torsten Sylvén, Mästarnas möbler Stockholmsarbeten 1700-1850. Norstedts förlag AB 1996. Se sidor 370 och 372.

Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61