Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
100
1291757

Konsolur, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-1784) Fodral av Jöns Efverberg (1768-1777), Rokoko.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 870 - 7 310 EUR
5 660 - 8 490 USD
Klubbat pris
125 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerat med valnöt. Beslag av förgylld mässing. Krön med sittande Mercurius. Vitlackerad urtavla märkt "Pr Ernst Stockholm". Urets höjd 93, total höjd med konsol 123, bredd 46 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Proveniens

Svensk privatsamling
Därefter i arv

Torsten Sylvén, Mästarnas Möbler, Stockholm 1996, se sid 288.