1053
1319479

Koppar, två stycken, keramik. Korea, Koryo, 1100/1200-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Raka sidor på liten fot, insidan i celadongrön krackelerad glasyr. Utsidan i s.k. slip dekor, en med band och krysantemum, den andra med tranor och band. Höjd 7,5-7,6 cm.

Slitage, krackelyr.

Proveniens

Jutterström. Kokoro gallery, Stockholm.