121
1306966

Urnor, ett par, Älvdalen, 1800-talets början, Sengustavianska.

Urnor, ett par, älvdalen, 1800-talets början, sengustavianska.

Blybergsporfyr. Mediciform. Höjd 50, diameter 38 cm.

Utropspris:

300 000 - 400 000 SEK

29 470 - 39 293 EUR

Klubbat pris:
270 000 SEK
Tilläggslista

Varslar om utförselförbud.

Proveniens

Greve Gustaf (Trolle-) Bonde (1773-1855) "Den blinde excellensen" till Säfstaholm, Trolleholm mf l fideikommiss
I arv via hans syskonbarn till (eller maken):
Sophie Sparre af Söfdeborg (1836-1920) gift 1858 med sin kusin, tillika syssling, Gustaf Sparre af Söfdeborg (1834-1914), Mariedal (Västergötland).
Därefter i arv.

Svenska Slott och Herresäten, Västergötland, Stockholm 1910: Mariedal, avbildade sid 24.

Övrigt

Upptagna i bouppteckningen efter Gustaf Trolle-Bonde 1855 på Säfstaholm, under rubriken Marmor, Porfyr, Alabaster och Gips:
2 Dito [Waser] af do [porfyr], mindre, do [runda], högre, 6, 32 (Banco)

Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61