132
1321469

Medaljong, kejsare Alexander I av Ryssland, omkring 1814, Empire.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
899 - 1 350 EUR
949 - 1 420 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Förgylld mässing, ensidig prägling, infattad i ram, med text: ALEXANDER. I. IMP. RUSSORUM., märkt Brenet, samt monogramsignerad ML. Diameter 9 cm

Utförd efter en medalj av Brenet (Nicholas Guy Antoine B. 1773–1846) slagen 1814 till åminnelse av kejsare Alexanders I:s besök hos det franska myntverket i Paris