134
1306967

Mugg med lock, glas imiterande agat och lock av silver, ostämplad, Nordeuropa omkring 1600.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 660 - 8 870 EUR
6 940 - 9 260 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Päronformad, med grepe. Fällbart lock i silver med graverade initialer "SM.AB" och alliansvapen för Sehested och Brahe, samt ristat årtal 1597. Höjd 10,5 cm.

Proveniens

Steen Maltesson Sehested och Anna Brahe (1576-1635) gifta 1592, barnlösa.
I arv via deras syskonbarn sedermera till:
Wiveca Trolle (1721-1806) till Trolleholms fideikommiss.
Gift 1740 med Carl Bonde af Björnö (1682-1764).
Dopgåva 1802 till hennes sondotters son, Gustaf Adolf Vive Sparre af Söfdeborg (1802-1886) född på Trolleholm.
Därefter i arv.