Fanerad med jakaranda, amarant och bresilja. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor märkt undertill "Nord. Nr 10". Tre lådor. Längd 94, bredd 51, höjd 82 cm. Nyckel medföljer.
Nynäs slott, Bälinge socken, Södermanland.
Torsten Sylvén, Mästarnas möbler, Stockholmsarbeten 1700-1850. Norstedts Förlag AB, 1996. Se sid 288.