14
1291756

Byrå, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), Rokoko.

Byrå, av lars nordin (mästare i stockholm 1743-1773), rokoko.

Fanerad med jakaranda, amarant och bresilja. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor märkt undertill "Nord. Nr 10". Tre lådor. Längd 94, bredd 51, höjd 82 cm. Nyckel medföljer.

Utropspris:

125 000 - 150 000 SEK

12 279 - 14 735 EUR

Klubbat pris:
270 000 SEK
Proveniens

Nynäs slott, Bälinge socken, Södermanland.

Torsten Sylvén, Mästarnas möbler, Stockholmsarbeten 1700-1850. Norstedts Förlag AB, 1996. Se sid 288.

Om auktionen
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61