14
1291756

Byrå, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), Rokoko.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 100 - 13 300 EUR
11 600 - 13 900 USD
Klubbat pris
270 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med jakaranda, amarant och bresilja. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor märkt undertill "Nord. Nr 10". Tre lådor. Längd 94, bredd 51, höjd 82 cm. Nyckel medföljer.

Proveniens

Nynäs slott, Bälinge socken, Södermanland.

Torsten Sylvén, Mästarnas möbler, Stockholmsarbeten 1700-1850. Norstedts Förlag AB, 1996. Se sid 288.