143
1291559

Nathanael Schlaubitz, bägare, ett par, silver, Danzig (Gdansk), (verksam 1690-1726). Barock.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 620 - 8 830 EUR
6 910 - 9 210 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Delvis förgyllda. Raka, fotlösa, släta med graverat vapen för ätten Bråkenhielm samt initialer: P B H i oval. Höjd 13,5 cm, total vikt 537,5 gram.

Proveniens

Peder Svensson Bråk (1646-1720) adlad Bråkenhielm 1683. I arv till sonen Hans Georg Bråkenhielm (1684-1736).
Svensk privat samling.

Bägarna upptagna i Hans Georg Bråkenhielms bouppteckning 1737: "2 st Bägare förgylta med Bråkenhielms wappna befunna pantsatta hos Hr Capit: Schlyter".