146
1291625

Johann Georg Eben, dryckeskanna, Riga (verksam 1703-1710 (1713)). Barock.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 480 - 9 360 USD
Klubbat pris
115 000 SEK

Delvis förgylld. Cylindrisk, på kulfötter med dekor av Bacchus-huvuden, stora anfanger med reliefdekor av putti och akantus. Locket med driven platta med scen vid öppen grav, runt lockkanten graverad akantus. På livet graverat alliansvapen. Höjd 27 cm, vikt 2227,5 gram.

Proveniens

Alliansvapen för Hollander och Dollman samt graverat: Sehl Matthias Hollander Elst - Anna Dollman. Senare monogram DGG samt undertill märkt: C:F:B:&M:H:(oläsligt) 1769 den 15 Decbr.

Matthias Hollander, död 1703 i Riga gift med Anna Dollman, född 1668 i Riga.

Johann Georg Eben är en av Rigas mest kända mästare. Han är framförallt bekant för sin skicklighet som gravör och ciselör. Schwarzen-Häupter-sällskapet hade tre kannor av hans hand med motiv av Karl XII:s segrar på lockplattorna.