Madeleine Pyk – en samling F769
152
1314383

Petter Lund, måttkanna, silver, Nyköping 1727. Fredrik I:s tid.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
949 - 1 420 EUR
1 090 - 1 630 USD
Klubbat pris
45 000 SEK

Delvis förgylld. Cylindrisk, fotlös, slät med snås. Invändig måttknapp. På livet graverat vapen under friherrlig krona. Undertill graverad vikt: 11 1/8 lod. Höjd 10 cm, vikt 145 gram.

Proveniens

Vapen för friherrätten Rosenhane, nr 29.