154
1291707

Petter Lund, brännvinsskål, silver, Nyköping 1703. Barock.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 420 - 7 230 EUR
5 740 - 7 660 USD
Klubbat pris
110 000 SEK

Invändigt förgylld. Åttkantig, på smal fot med godroner. Parställda ornerade hänklar. Livet med graverad dekor av fruktknippen, festonger samt kartusch med minnesinskription; När gådt wijn i migh ähr då hawer den stor heder som mig frambär. Anno 1704. Längd 21 cm, diameter 15,5 cm. Vikt 279 gram.

Tilläggslista

Skålen är stämplad 1703 - inte 1730.