159
1291561

Kilian Kelson, bägare, silver, Stockholm 1750. Rokoko.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Delvis förgylld. Konande, på gjuten fot med bladdekor. Vågband och graverade rocailler och blommor mot mattpunsad fond. På livet namngravyr. I botten infälld minnesmedalj för Fredrik I, daterad 1748. Höjd 21,5 cm, vikt 594 gram.