164
1291558

Christian Mathias Möring, bägare, silver, Reval (verksam 1742-1787).

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Delvis förgylld. Konande, på gjuten fot med godroner. Livet med graverat alliansvapen och initialer EZM MED samt datering 1743. Höjd 18,5 cm, vikt 528 gram.

Proveniens

Alliansvapen sannolikt för Ernst zur Mühlen (1692-1750) och Margarethe Elisabeth Dunt / Dunten (?-1770).