Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
17
1291615

Byrå, Johan Wilhelm Metzmachers art (mästare i Stockholm 1769-1783), Gustaviansk.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 870 - 7 310 EUR
5 660 - 8 490 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med jakaranda, rosenträ och lönn. Förkroppad front. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Längd 107, bredd 57, höjd 86 cm. Nyckel medföljer.

Proveniens

Svensk privatsamling.
Därefter i arv.