17
1291615

Byrå, Johan Wilhelm Metzmachers art (mästare i Stockholm 1769-1783), Gustaviansk.

Byrå, johan wilhelm metzmachers art (mästare i stockholm 1769-1783), gustaviansk.

Fanerad med jakaranda, rosenträ och lönn. Förkroppad front. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Längd 107, bredd 57, höjd 86 cm. Nyckel medföljer.

Utropspris:

50 000 - 75 000 SEK

4 912 - 7 367 EUR

Klubbat pris:
55 000 SEK
Proveniens

Svensk privatsamling.
Därefter i arv.

Om auktionen
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61