17
1291615

Byrå, Johan Wilhelm Metzmachers art (mästare i Stockholm 1769-1783), Gustaviansk.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 440 - 6 660 EUR
4 630 - 6 940 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med jakaranda, rosenträ och lönn. Förkroppad front. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Längd 107, bredd 57, höjd 86 cm. Nyckel medföljer.

Proveniens

Svensk privatsamling.
Därefter i arv.