195
1291671

Nils Dahl, fat, ett par, silver, Linköping 1770. Rokoko.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 610 - 7 480 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Ovala, konturerat brätte med räfflat kantband. Stämplat vapen för familjen von Schwerin. Undertill lodangivelse 88 3/4 och 89 3/4. Längd 43 cm, vikt 1156 + 1171 gram.

Proveniens

Greve Charles Emil Lewenhaupt (1750-1811) till Vinäs, Kasimirsborg mfl gods.
Sedermera förvärvade av Greve Adolf Henning von Schwerin (1799-1878) till Borkhult m fl fideikommissegendomar. Han dog ogift och bla silver såldes.

Charles Emil Lewenhaupts bouppteckning 1812 upptar ett rikhaltigt silverbestånd däribland "4 st aflånga fat__339 lod". Därtill ett par terriner, också stämplade av Nils Dahl 1770, vilka kom att ägas av Adolf Henning von Schwerin. Dessa bär samma vapenstämpel med von Schwerinska vapnet som faten vilket gör att det går att sluta sig till att han även ägt auktionens fat. Paret terriner köptes 1878 av greve Charles-Emile Piper och införlivades i samlingarna på Löfstad (Östergötland).