201
1291689

Nils Orstedt, saltkar, ett par, silver, Norrköping 1779. Rokoko.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 910 - 2 390 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Invändigt förgyllda, ovala, på helslagen fot. Dekor av svängda knäckar. Längd 9 cm, vikt 130 gram.

Proveniens

Falk Simons samling nr 341-342