233
1300177

Sked med kronknopp, ostämplad. Sverige 1500-talets slut/1600-talets början.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Delvis förgylld. Kort skaft, kronknopp med ringhängen, i bladet gravyr. Längd 14 cm, vikt 64,2 gram.