243
1316437

Wilhelm Smedberg, bålslev, silver, (verksam i Karlstad -1777-1810 (1812)), daterad i gravyren 1794.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
436 - 523 EUR
456 - 547 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Delvis förgylld. Profilerad kuppa med svängda knäckar och infällt mynt. Vid skaftets fäste pålagd bladdekor med bär. Svärtat träskaft med benknopp. Längd 48,5 cm