258
1291355

Åkdyna, flamskväv, "Lammet och fanan", ca 45-47 x 97,5-98 cm, Torna eller Bara härad, Skåne omkring 1800.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Mörkbrun botten med polykrom dekor av det stående lammet bärande en korsfana, två krönta lejon, ett par fåglar och stora stiliserade blommor. Senare foder.

Något slitage, smutsig, fläckar, skador, lagningar.

Jämför Jämför Ernst Fischers bok om flamskvävnad, nr 210; Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Flamskväfnader, Häftet 5, Malmö 1919, färgplanscher 233, 224, text sid 111, 108; Granlund, Anette, m.fl. ICOC XII 2011 Stockholm, Värnamo 2012, färgplansch sid 115.