266
1292117

Processionsfana, Europa, ca 203 x 137 cm, 1700-tal.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
353 - 441 EUR
368 - 460 USD
Klubbat pris
2 200 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Rektangulär form, nedtill profilerad. Röd sidendamast med polykroma blomsterbroderier och närmast yttäckande måleri i färger av den krönta madonnan med barnet och putti på moln. Rik silverdekor och silverband

Slitage, smärre fläckar, skador, hål, bristningar.

Proveniens

Bukowskis Auktioner, Stockholm, auktion S146, Mars 2002, kat nr 943