268
1320036

Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, ca 236,5-238,5 x 290-294,5 cm, Manufacture Royale d'Aubusson,

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Frankrike omkring 1750. Polykrom dekor av fågel, blommor, träd, vattendrag samt en bro till en befäst stad med byggnader och torn. Ull och silke. Fodrad.

Något avkortad, originalbård saknas. Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, smärre skador och lagningar, ställvis något påmålad.

Proveniens

S Franses, Jermyn Street at Duke Street, St. James's, London.