271
1323873

Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, ca 279-282,5 x 196-202 cm, signerad M.R.D'AVBVSSONj.DVMONTEIL

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 830 - 13 200 EUR
9 210 - 13 800 USD
Klubbat pris

(Manufacture Royale d’Aubusson). Efter förlagor av Jean-Baptiste Oudry. Frankrike 1700-talets förra hälft. Blysigill med Bourbons vapen. En av en svit med sex vävda tapeter som alla säljs på denna auktion. Polykromt landskap med stort träd, blommor, fåglar samt bro som leder över vatten till en paviljong på en klippa. Bred bård med blom- och bandrosettsranka samt i hörnen stora rocailleliknande ornament. Ull och silke. Ställvis fodrad.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar och skador, lagningar.

Proveniens

Privat samling från en svensk adelsfamilj.