284
1294944

Matta, antik Beshir, ca 285,5-289 x 144,5-164,5 cm (samt kortsidorna med flera cm slätväv i rött och blått).

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris

Botten indelad i fält med rutmönster i benvitt, grönt, rött, brunrött, gult, mörkblått, mörk- och mellanbrunt. Smal benvit huvudbård med stiliserat blommönster.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar varav några stela, smärre skador och hål, lagningar, trampveck. Sidorna med trampveck och skador, skadade hörn.

Proveniens

Bukowskis Internationella höstauktion 530, 2-5 december 2003, # 1189. Klubbades för 27.000kr.