Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
289
1321310

Matta, semiantik Isfahan figural part silk, ca 222-227,5 x 128-135,5 cm.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Klubbat pris
8 500 SEK

Vinröd botten med polykrom dekor av blommande träd, djur, fåglar och kolonner med nisch. Bred mörkgrön huvudbård med träd, blommor och fåglar. Silkevarp. Vissa motiv knutna i silke.

Silket ställvis korroderat. Något slitage och smutsig, smärre fläckar och malskador, sköra partier som kan brytas, lagningar, smärre hål. Baksidan med spår av klistra etikett, sidorna med smärre trampveck och skador, en kortsida med revor och hål, senare fransar.