289
1321310

Matta, semiantik Isfahan figural part silk, ca 222-227,5 x 128-135,5 cm.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
8 500 SEK

Vinröd botten med polykrom dekor av blommande träd, djur, fåglar och kolonner med nisch. Bred mörkgrön huvudbård med träd, blommor och fåglar. Silkevarp. Vissa motiv knutna i silke.

Silket ställvis korroderat. Något slitage och smutsig, smärre fläckar och malskador, sköra partier som kan brytas, lagningar, smärre hål. Baksidan med spår av klistra etikett, sidorna med smärre trampveck och skador, en kortsida med revor och hål, senare fransar.