301
1291474

Matta, semiantik, Keshan, ca 291,5 x 183,5 cm

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med polykroma blom-, arabesk- och palmettslingor. Röd huvudbård med blom- och palmettranka.

Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck och obetydliga skador.