315
1310993

Matta, semiantik Nain, part silk, ca 122,5 x 80 cm (samt kortsidorna med 1,5 cm slätväv).

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
441 - 618 EUR
460 - 645 USD
Klubbat pris
4 500 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Ljusblåmelerad botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, blom- och palmettslingor. Benvit huvudbård med stora palmett- och blomrankor. Ca en miljon knutar per kvadratmeter

Obetydligt slitage och smutsig, smärre fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, baksidan med smärre malskador.