329
1315240

Matta, antik Yomoud khali (huvudmatta), ca 244-249,5 x 172,5-174,5 cm.

Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
5 670 - 6 100 EUR
5 930 - 6 390 USD
Klubbat pris

Brunröd botten med tre rader tauk nuska göls och underornament i benvitt, rött, grönt, blått, brunt och mörkgult. Benvit huvudbård med stor blomranka liknande båtar i vågor.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar och gamla malskador, lagningar, ställvis skör (bryts). Kortsidorna saknar några knutrader.