336
1302777

Prakturnor med lock, ett par, porslin. Empire, 1800-talets första hälft.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 430 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Balusterform på kvadratisk fot, maskaronhänklar. Rik förgylld och ciselerad dekor. Höjd 43,5 cm.

Ett lock lagat, en knopp limmad. Förgyllningen med slitage.