338
1302863

Tete a Tete, porslin. Frankrike, Paris, senempire, 1800-tal.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Målad polykrom och förgylld dekor med motiv från Kungliga Djurgården, Stockholm. Bestående av; Bricka, 28,5x28,5 cm, kanna med lock, höjd 11,5, sockerskål med lock, längd 12 cm, gräddkanna, höjd 12,5 cm samt två koppar med fat.

En kopp med spricka, nagg. Kannan med nagg. Förgyllning med slitage.

Proveniens

Gåva från Drottning Desideria (Karl XIV:s gemål) till hennes överhovmästarinna, därefter i arv inom hennes familj till Landshövding Greve Robert de la Gardie (1823-1916) och hans maka Matilda (född von Kraemer).

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

443. Andy Warhol, "Marilyn Monroe (Marilyn)".
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK