356
1319622

Servisdelar, 15 stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Dancia", Danmark, 1900-tal.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 700 - 4 630 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Målad polykrom och förgylld dekor efter litterärt verk över den danska floran. Bestående av; 13 dessertallrikar, modellnummer 3554. Diameter 23 cm. En tazza, modellnummer 3511, längd 22 cm. Höjd 12 cm. En skål, modellnummer 3510. Mått 22x22 cm.

Skålen med brättesspricka. Slitage.