363
1296176

Kors 18K guld med pärlor och hårgömma samt kedja

Kors 18k guld med pärlor och hårgömma samt kedja.

mått kors med ögla 53 X 90 mm, längd kedja 102 cm, totalvikt 33 g. Kedjan stämplad S.L.B. (Samuel Lyberg 1745 - 1847), guldsmed verksam i Borås. Anpassat etui medföljer.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

1 965 - 2 456 EUR

Klubbat pris:
Proveniens

Korset var en bröllopsgåva 1799 från kontraktsprost Nils Grandelius till dennes dotter Hedvig Katarina som då gifte sig med lanträntmästare Olof Chenon. Därefter har korset och kedjan gått i arv inom släkten, på den kvinnliga sidan.

Nordiska museet "Smycken" 1949

Om auktionen
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20