42
1315299

Soffa, av Cristopher Tietze (mästare i Stockholm 1764 - 1791), Rokoko.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Vitmålad. Rak form med trågsarg. Sarg med skuren dekor à la grecquebård,rocailler och akantus. Svängda ben med akantusblad. Signerad Tietze på baksargen samt baksida tråg samt med Stockholms snickarämbetes runda stämpel. Längd 333, djup 67, rygghöjd 83, sitthöjd 45 cm.

Proveniens

Mariana Helena Ehrencrona från Hulterstad i Östergötland, gift 1775 med greve Claes Erik Sparre.

Torsten Sylvén, Stolens Guldålder, Stockholm 2003, avbildad sid 257