432
1319252

Armband 18K guld

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20
Armband 18K guld

bredd 11 mm, inre diameter ca 60 mm, vikt 27 g. Stämplat GD&Co, Malmö 1902. Med personlig gravyr "Gerda 10/4 1923".

Proveniens

Erik Axel Karlfeldt (1864-1931), författare och ledamot av Svenska Akademin som tilldelades Nobelpriset i litteratur postumt 1931. Karlfeldt lät tillverka armbandet till sin hustru Gerda med en av sina klockkedjor.