49
1312690

Karmstolar, ett par, av Jakob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788), Gustavianska.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 800 - 2 250 EUR
1 900 - 2 370 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Vitmålade. Oval stoppad rygg. Snidad dekor av blommor och blad. Båda signerade IMS och med Stockholms stolmakareämbetes sigill. Sitthöjd 45, rygghöjd 92 cm.

Proveniens

Yxtaholm, Mellösa socken, Sörmland. Brukspatron Karl Wilhelm Rettig.