53
1308784

Karmstolar av kunglig modell, ett par, av Erik Öhrmark (mästare 1777-1813) samt Jean Baptiste Masreliez, Gustavianska.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 110 - 3 550 EUR
3 270 - 3 740 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgyllda och bronserade. Klädd fyrkantig rygg. Kannelerade ben och hörnfleuroner. Sargerna med dekor av pastellage av bandfläta kring fleuronger. Signerade på sargen EÖM. Sitthöjd 43, rygghöjd 94 cm.

Nyklassicismen i Sverige, Svenska inredningar och möbler 1770-1850. Prisma 1990. Se sid 90.
Stina Odlinder Haubo: Iordningställt "med mycken smak". Gustav III:s inredningar på Haga, i Haga (red. Ingrid Sjöström), Stockholm 2009. Sid 151, samt referenser sid 383, jämför bild sid 128.

Auktionens stolar är identiska med karmstolar i kungliga husgerådskammarens samlingar, i dag placerade i Vita Havet på Stockholms slott. Dessa är också signerade av Erik Öhrmark och har samma rika dekor i sargerna utförd av pastellage. Stolarnas ben har, enligt fransk förebild, därtill flera kannelyrer än gängse gustavianska stolar. I Stora salongen på Haga i Gustav III:s paviljong, står ett par vanliga ryggstolar vilka i övrigt är identiska i utförande och dekor. Dessa tillverkades dit 1791 av Öhrmark med dekor utförd i pastellage av Jean Baptiste Masreliez. Auktionens stolar kan därmed också ses ett samarbete mellan dessa två, sannolikt till någon kunglig miljö.