Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
579
1302857

Jenny Nyström

(Sverige, 1854-1946)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
17 000 - 19 400 EUR
19 400 - 22 200 USD
Klubbat pris
210 000 SEK
Jenny Nyström
(Sverige, 1854-1946)

"Sommarbröllop i Dalom"

Signerad Jenny Nyström och daterad 1925. Akvarell, tusch och täckvitt på papper. Bildyta: 30 x 44 cm.

Ur "Barnens egen jultidning", 1926, mittuppslaget. Upptagen i Jenny Nyström och Curt Stoopendaal-stiftelsens databas, Kalmar läns museum: KLM-32738-7-mitten-DS-13590.

Konstnär

Representerad på Nationalmuseum i Stockholm och på andra svenska museer.