601
1312865

Herman Lindqvist

(Sverige, 1868-1923)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Herman Lindqvist
(Sverige, 1868-1923)

"Motiv från Djurgården"

Signerad H. Lindqvist och daterad Maj -95. Olja på duk 47 x 31 cm.

Det skira vårmotivet från Djurgården avbildar Göta Lindqvist, sedermera gift med överbrandmästare Jonsson på Johannes brandstation.