613
1304975

Emil Lindgren

(Sverige, 1866-1940)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 360 - 5 230 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Emil Lindgren
(Sverige, 1866-1940)

I glada vänners lag, interiör från konstnärsparet Georg och Hanna Paulis hem

Signerad Emil Lindgren och daterad 1895. Olja på duk 112 x 166 cm.

Proveniens

Hans och Betty Breien, Kristiania (Oslo) samt (1886-1906) Noreborgs herrgård, Värmland (inköpt direkt av konstnären); i arv till diplomaten och industrimannen Gustaf Oscar Öhrn (1863-1944) samt hans hustru Josefin Breien (1896-1941), Trondheim (1906-1912) samt i Sverige ägare till bl a Adolfsfors, Norefors, Emsfors, Högfors bruk samt Färna Herrgård; i arv till dottern Signe Borgqvist (1892-1983), Grindeskär, Påskallavik; Stockholms Auktionsverk, 1977; privat ägo.

Hemmets Veckotidning, 1956, avbildad i reportage från Signe Borgqvists hem i Påskallavik.

Då kompositionen är daterad 1895 torde den avbilda en festlig sammankomst i det s.k. Mälarpalatset på Södermalms höjder. Byggnaden är kanske mer känd som Laurinska huset efter dess mest berömde hyresgäst, Carl G. Laurin (bosatt i fastigheten 1892-1940). Hans hem i östra hörntornet, med strålande utsikt över Riddarfjärden, var under de första decennierna på 1900-talet en populär samlingsplats för Stockholms kulturelit (se även kat nr 724 samt 730). Grannar var bland annat konstnärerna Hanna och Georg Pauli. Hanna Paulis berömda målning "Vänner" (olja på duk, 204 x 260 cm, 1900-1907, NM 1723) i samlingarna på Nationalmuseum i Stockholm målades med bakgrund av makarna Paulis lägenhet i huset. År 1905 flyttade makarna Pauli in i, den då nyuppförda, Villa Pauli i Storängen, Nacka.