Stolar 12 stycken, av bl,a J Ruste, E Ståhl, J Lindgren, Stockholmsarbeten 1700-talets senare del, Sengustavianska.
Gråmålade. Skuren dekor med bladsnitt, kragade och kannelerade ben. Signerade: J Ruste 2st, ES 2st, ILG 2st. Fyra med Stockholms stolmakareämbetes sigill. Sitthöjd 46, rygghöjd ca 91 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in