Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
637
1310973

Gudmar Olovson

(Sverige/Frankrike, 1936-2017)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 750 - 9 690 EUR
8 870 - 11 100 USD
Klubbat pris
200 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Gudmar Olovson

"Skymning"

Signerad Gudmar. Numrerad 2/10. Gjutarstämpel Cire Valsuani. Koncipierad 1975. Mörkpatinerad brons. Höjd 90 cm.

Harald Friberg och Patrice Dubois, "Gudmar Olovson, Sculptor", 2006, jfr annat exemplar avbildad helsida, s. 91.