649
1291618

Karl Nordström

(Sverige, 1855-1923)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 410 - 9 260 USD
Klubbat pris
Karl Nordström
(Sverige, 1855-1923)

Hôtel Laurent, Grez

Signerad Nordström. Utförd 1882-1886. Olja på duk 55,5 x 33,5 cm.

Proveniens

Sotheby's, Stockholm, 20 mars 1997; privat samling.

Karl Nordström var en av de första svenska konstnärer som på allvar fastnade för det finstämda franska ljuset vilket vilade över nejderna kring Grez. Nordström hade året innan, i januari 1881, anlänt den stad som vid tiden ansågs vara konstens källa: Paris. Här utförde han sin kanske första betydelsefulla målning "Trädgård på Buttes Montmartre" (olja på duk, 81 x 65 cm, privat ägo) – en parisisk vårstämning, fångad i en känslig valörstudie i grått, med alla detaljer noggrant återgivna.

Men det var här i Grez som Nordström hängav sig åt ett verkligt ingående och inspirerat studium av naturen. Nordström anlände i april 1882 och fann genast åtskilliga lockande motiv, allt tycktes här vara som direkt skapat för en målare. En av de första målningar som utfördes var "Gamla bron i Grez" (olja på duk, 79,5 x 72,5 cm, 1882, Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm), ett franskt landskapsstycke i tidens naturalistiska stil. Den saftiga, friska grönskan, blommorna och träden, solskimret och de mjuka lufttonerna – alltsammans är förträffligt återgivet och talar om sann målarglädje.

Bland de sista saker Nordström gjorde innan han lämnade Paris för Grez var att besöka impressionisternas sjunde utställning. De utställda verken gjorde starka intryck på Nordström vilken påpekade för Richard Bergh att impressionisterna bekräftade hans egen uppfattning att skuggor i soligt väder är blå snarare än bruna. Nordström omsatte sedan dessa lärdomar i de tidiga målningarna från Grez i vilka konstnären studerade ljuseffekter samt lagarna för färgmotsättningar.

Försommaren 1882 reste Nordström hem till Sverige för att återvända till Grez först i mars 1884. Det är under denna period som några av hans mest berömda dukar kommer till utförande ex. vis "Trädgårdsmotiv från Grez" (olja på duk, 108,5 x 73,5 cm, 1884, F 110, Göteborgs Konstmuseum) och "Havrefält i Grez" (olja på duk, 76 x 106 cm, 1885, Malmö Konstmuseum).

Exakt när, under konstnärens vistelser i Grez, som föreliggande målning utfördes är ej klarlagt. Motivet framstår emellertid desto klarare: Hôtel Laurent, ett av de ställen där konstnärerna kunde ta in under vistelserna i Grez-sur-Loing. Motivet förekommer i påfallande många av de svenska konstnärernas bilder från orten. Ett exempel utgörs av Carl Larssons "Gubben och nyplanteringen" (akvarell, 93 x 61 cm, 1883, NMB 164) i samlingarna på Nationalmuseum i Stockholm. Ett annat intressant exempel (om än målat från en annan vinkel) är Julia Becks "Utsikt från Grèz (Maison Laurent i Grèz)" (olja på pannå, 33,5 x 19,5 cm, 1885, NKM A 92) i samlingarna på Norrköpings konstmuseum.

Carl Larsson och Julia Beck fångade, emellertid, motivet från andra sidan floden Loing. Mest intressant, i sammanhanget, torde därför Elias Erdtmans "Pensionat Laurent, Grez-sur-Loing" (olja på duk lagd på papp 35 x 24 cm, 1886, NM 3966) i samlingarna på Nationalmuseum vara. Kåa Wennberg skriver i "Landskapsmålaren Elias Erdtman" (2016):

"Elias Erdtman kom till Grez troligtvis någon gång under tidig vår 1886. Han tog in på Hotel Laurent där han bodde under hela sin vistelse i Grez. På hotellet bodde då samtidigt Carl Trägårdh och Karl Nordström samt hela familjen Strindberg. Erdtman tycks ha varit produktiv ty det finns ett flertal alster från hans hand från denna period. [...] Han omtalade också att 'om dagarna målade vi friluftsmotiv: blommande fruktträd och gamla trägårdsmurar' ".

Informationen ovan samt de påfallande likheter som föreligger mellan Erdtmans "Pensionat Laurent, Grez-sur-Loing" och det aktuella katalognumret öppnar upp för möjligheten att Karl Nordström utförde föreliggande komposition, i sluttningen som ledde från Hôtel Laurent till floden Loing, någon gång under våren 1886.

Konstnär