661
1313730

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"Slussbron" / "Le pont de l'Ecluse"

Signerad N. Kreuger och daterad 1898-1901. Tusch på olja på pannå 49,5 x 60 cm.

Proveniens

Tidigare i Klas Fåhræus samlingar (inköpt direkt av konstnären); därefter i arv inom familjen.

Studentföreningen Verdandi, Uppsala, "Konstnärsförbundets utställning", 1905, kat nr 55; Konstnärsförbundet, Stockholm, "Minnesutställning 1885-1905", maj-juni 1905, kat nr 232.

Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, omnämnd i katalogen sid 258; Sixten Strömbom, "Nationalromantik och radikalism. Konstnärsförbundets historia 1891-1920", 1965, omnämnd sid 480.