663
1313151

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 100 - 13 300 EUR
11 600 - 13 900 USD
Klubbat pris
180 000 SEK
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"Afton bådande storm, Septemberafton"

Signerad N. Kreuger och daterad 1893. Olja på duk 62,5 x 93 cm.

Proveniens

Ingenjör Lars Mattons samlingar, Gävle; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 427, "Höstauktionen", 30 oktober - 2 november 1984, kat nr 120 (under titeln "Septemberkväll"); Per Ekströmmuseet, Mörbylånga.

Västra Trädgårdsgatan, Stockholm, Konstnärsförbundet, 1894 (utställningen öppnade 5 april), kat nr 55; Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Christian Eriksson och Nils Kreuger", 7-25 mars 1928, kat nr 142 (under titeln "Septemberafton"); Moser & Klang, Stockholm at Shepherd Gallery, New York, "The Swedish Vision. Landscape and figurative painting 1885-1920", hösten 1985; Mittelrhein-Museum, Koblenz, " 'Sprache der Seele' - Schwedische Landschaftsmalerei", 27 april - 11 juni 1995, kat nr 53; Nationalmuseum, Stockholm, "Impressionismen och Norden. Det sena 1800-talets franska avantgardekonst och konsten i norden 1870-1920", 25 september 2002 - 19 januari 2003, kat nr 114; Statens Museum for Kunst, Köpenhamn, "Impressionismen och Norden. Det sena 1800-talets franska avantgardekonst och konsten i norden 1870-1920", 21 februari - 25 maj 2003, kat nr 114; Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Nils Kreuger (1858-1930)", 17 september 2004 - 9 januari 2005, kat nr 29; Norrköpings Konstmuseum, "Drömmen om ett landskap", 30 januari - 3 april 2005.

Konst i svenska hem, vol. II, band 3, upptagen och avbildad (under titeln "Septemberafton, Varberg") sid 120 under samling 128: "Civilingenjör Lars Matton, Bergsgatan 43, Gävle"; Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, omnämnd sid 129, avbildad halvsida sid 131 (under titeln "Afton bådande storm") samt upptagen i katalogen sid 241 som nr 219; Sixten Strömbom, "Nationalromantik och radikalism. Konstnärsförbundets historia 1891-1920", 1965, omnämnd sid 479; (red) Torsten Gunnarsson och Per Hedström, "Impressionismen och Norden", 2002, avbildad halvsida i färg, sid 89; (red) Torsten Gunnarsson och Per Hedström, "Impressionism and the North", 2002, avbildad halvsida i färg, sid 89; (red) Hans Henrik Brummer, "Nils Kreuger", omnämnd och avbildad i färg sid 102 samt upptagen i katalogen sid 187-188.

I "Nils Kreuger", 2004, skriver Göran Söderlund följande om föreliggande målning:

"Med landskapets svepande linjer med betoning av diagonalen och sammanhängande färgfält i dova gröna och bruna jordfärger inleder Kreuger med 'Afton bådande storm, Septemberafton' en ny fas i sitt landskapsmåleri. Troligen har han inspirerats av Karl Nordström vars karga bohuslänska landskapsbilder (t.ex. 'Ovädersmoln' och 'Påskeldar') innebar en vital förnyelse av den svenska landskapskonsten vid 1890-talets inledande år. Otvivelaktigt var det umgänget med Nordström och Bergh i Varbergskolonin 1893-95 som bidrog till denna utveckling. Liksom sina kamrater gav Kreuger sin hyllning till det halländska landskapet och intresserade sig särskilt för väderförändringar och skiftningar i ljuset och atmosfären. I denna målning väcker den ensamme bonden på åkern i sitt trägna arbete associationer till den franske målaren Jean-Francois Millets bondeskildringar".