672A
1322355

Axel Sjöberg

(Sverige, 1866-1950)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Axel Sjöberg
(Sverige, 1866-1950)

"Kväll vid Långviksskär med skarfvar"

Signerad Axel Sjöberg och otydligt daterad 1903(?). Inskriberad och daterad: "Axel Sjöberg 1903" på spännram. Olja på duk 46,5 x 55 cm.

Motiv med skarvar eller havsörnar, exponerade för vädrets makter, på klipphällar och kobbar vid havet är ett motiv som kom att ockupera Axel Sjöberg i slutet av 1890-talet och början av 1900-talet. Den aktuella målningen är ett av de tidigaste exemplen på detta i Sjöbergs produktion.

Omkring 1905 utförde Sjöberg en triptyk med just skarvar för sin vän grosshandlare Per Dahlström. Flygande fåglar i centrum flankerades av tavlor med skarvar sittande på klippor. Ensemblen är skingrad, men några skisser som finns bevarade ger oss en uppfattning om konstnärens avsikt. Fåglar exponerade för naturens krafter i karga miljöer har tolkats som en symbol för den ensamma och starka människan och för den självständiga konstnären som sätter kampen före idyllen och heller inte skyr offer och lidande för att förverkliga sin mission. De nietzscheanska föreställningar som fanns i samtiden, vilka fick uttryck i boken "Jenseits von Gut und Böse" (Bortom gott och ont) från 1886, lämnade inte Sjöberg opåverkad. De blev särskilt aktuella för honom när han omkring 1905 ensam upptog en tvåfrontstrid mot såväl sina kamrater i Konstnärsförbundet som mot de kritiker som inte hade förståelse för hans nya måleri (Sten Karling, "Axel Sjöberg", 1960, ss. 211-12). Sjöberg hade 1904 utsetts till sekreterare i förbundet av Karl Nordström, dess ledare under de senare åren, vid en tid då flera konstnärer (såsom t ex Anders Zorn, Carl Larsson, Georg Pauli och Richard Bergh), hade lämnat förbundet.

Att just skarvar hade stor betydelse för Sjöberg, som symbol för hans kamp, framgår av omslaget till katalogen för hans retrospektiva utställning på Liljevalchs konsthall 1918, vilket avbildar två skarvar efter en förlaga av honom.

Långviksskär, där den aktuella målningen är utförd, är beläget i ytterskärgården mellan Möja och Utö. Axel Sjöberg bosatte sig där på 1890-talet. Långviksskär kom att få stor betydelse för Sjöbergs konstnärskap och han kan på goda grunder betraktas som ytterskärgårdens konstnärlige upptäckare. År 1900 publicerade han "Bland kobbar och skär", en skärgårdsskildring i text och bild, vilken till stor del är hämtad från Långviksskär och dess omkringliggande arkipelag.

Konstnär