682A
1325043

Axel Sjöberg

(Sverige, 1866-1950)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 340 - 2 810 USD
Klubbat pris
Axel Sjöberg
(Sverige, 1866-1950)

Vinter, Sandhamn

Signerad Axel Sjöberg och daterad 1906. Akvarell på papper 46 x 58 cm.

Proveniens

Häradshövding Gösta Huselius (1861-1943), Stockholm.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Axel Sjöberg. Retrospektiv utställning", 19 september-15 oktober 1918, kat nr 208 (under titlen ”Snö”).

Sten Karling, "Axel Sjöberg", 1960, sid 220, avbildad.

.

Konstnär