Arne Jones E1299
693
1295069

David Klöcker Ehrenstrahl

(Tyskland/Sverige, 1629-1698)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
David Klöcker Ehrenstrahl
(Tyskland/Sverige, 1629-1698)

"Anna Oxenstierna af Korsholm och Wasa"" (1620-1690) (gift Dohna)

Olja på uppfodrad duk. A tergo troligen kopierad signatur från originalduken "D. Köcker Ehrenstrahl fecit". 62 x 52 cm.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Säby, Västergötland.

"Slott och herresäten", Västergötland, "Säby", avbildad i salongen, sid 77.

Anna Oxenstierna var gift med fältmarsalken greve Christoff Delphicus zu Dohna, naturaliserad greve Dohna (1628-1668). Båda ligger begravda i Uppsala domkyrka.