717
1298290

Martinus Rørbye

(Danmark, 1803-1848)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Klubbat pris
360 000 SEK
Martinus Rørbye
(Danmark, 1803-1848)

"Parti af et kapucinerkloster i Rom"

Daterad Rom 1835. Troligtvis utförd i månadsskiftet januari/februari 1835. Olja på uppfodrad duk 33 x 41,5 cm.

Proveniens

Konstnärens dödsboauktion, 22 februari 1849, kat nr 20; där förvärvad av J.V. Gertner; dennes auktion, 12 december 1871, kat nr 79a ("Et Capucinerkloster i Rom"); där förvärvad av J.J. Lachmann; dennes auktion, 14 september 1887, kat nr 49 ("Parti af en Klostergaard"); troligtvis förvärvad där av Sofie Frederikke Raffenberg, f. Hagerup; dennes auktion, 6 november 1889, kat nr 44 ("Kloster ved Rom"); där förvärvad av Kapten Bendz; dennes auktion, 28 oktober 1891, kat nr 28 ("Klostergaard i Rom"); där förvärvad av börsmäklare Deegen; dennes auktion 28 oktober 1895, kat nr 12 ("Klostergaard i Rom"); där förvärvad av Benny Goldschmidt; dennes änka Alma Goldschmidt, f. Levy (1905); dennes son Ivar Benny Goldschmidt; dennes änka Alma Goldschmidt; dennes auktion, Winkel & Magnussen, auktion 257, 12 april 1940, kat nr 78 ("Fra et Kloster i Rom"); doktor Poul Holbecks (1894-1968) samling, Köpenhamn; därefter i arv.

Kunstforeningen, 1905, kat nr 62.

Denna soldränkta, troligtvis ej tidigare avbildade eller publicerade, italienska vy är möjligtvis identisk med den i litteratur samt arkiv omnämnda "Studie fra Castel Giubileo".

Mycket talar för att föreliggande målning utgjorde ett av konstnärens förarbeten till kompositionen "Parti af et munkekloster i nærheden af Rom" (olja på duk, 28 x 35 cm, 1835, privat samling) vilken utfördes 9-15 februari 1835 som en bytesgåva till stillebenmålaren J.L. Jensen (1800-1856).

Den målning Jensen erhöll byggde på Rørbyes studier från det övergivna Castel Giubileo, vilka utfördes mellan den 30 januari och 4 februari 1835. Rørbye omnämner "Parti af et munkekloster i nærheden af Rom" i sina dagböcker (bevarade i Det kgl. Bibliotek, Köpenhamn):

"Malet hjemme, og begyndt paa et lille Malerie, som Jensen skal have til Bytte for et af hans. Spadseeret en Tuur med Phillipsen før Bordet, og efter ude med en Deel af de Andre at see Coliseet i Maanskin; Maanen stod imidlertiid temmelig høit, og Slagskyggerne vare ikke store nok. Jeg fulgtes derfra hjem med Wulff". (Dagbok 9.2.1835)

Av än större intresse avseende föreliggande komposition torde följande två utdrag ur Rørbyes dagböcker vara:

"Gjort en Tuur med Phillipsen ud af Porta Sallarra og 7 a 8 Millier ud i Campagnen til et forladt Kloster hvor vi malede heele Dagen og kom først tilbage da det var ganske mørkt". (Dagbok 30.1.1835)

"Gjort en Tuur ud i Campagnen af Porta Salara med Phillipsen, jeg malede der i et forladt Kloster (St. Giubileo) der ligger langt ude og kom først til Byen Kl 6 dygtig trætte". (Dagbok 4.2.1835)

Baserat på konstnärens egna anteckningar i sina dagböcker ligger det därför nära till hands att anta att föreliggande målning, "Parti af et kapucinerkloster i Rom", utfördes i det fria i klostret St. Giubileo under månadsskiftet januari/februari 1835.